Philippines

Angeles City Taxipriskalkylator 2026

Ange rutt. Få taxipris. Undvik att betala för mycket.
Grundavgift (dag) 40 PHPPris per KM 14 PHP📞 Boka en taxi i Angeles City

Hur beräknas ett taxipris
i Angeles City

Flera faktorer påverkar taxipriset i Angeles City

Taxipris (2026)

Grundavgift (dag)
40PHP
Pris per KM
14 PHP
Timpris vid väntan
120PHP
Exempel på beräkning av taxipris

Låt oss säga att du vill ta dig från ditt hotell till Angeles City centrum och resan är 5km. Du reser under dagen och du har 1 bagage. Ditt totala pris blir 110 PHP.

Taxikostnadskalkylator

Boka en taxi i Angeles City

Taxiförare i Angeles City, boka nu
1
Dau Mabalacat Bus Terminal, Compound Dau Access Rd, Dau, Mabalacat, 2010 Pampanga, Philippines
3.8
(98)
powered by

Angeles City taxipris - FAQ

Hur mycket kostar en taxi i Angeles City?
En 5km åktur i Angeles City kostar ungefär 110 PHP. Ange din rutt för att få ett mer exakt pris. I allmänhet påverkas priset av flera faktorer inklusive ruttlängden och förarens väntetid.
Hur beställer jag en taxi i Angeles City?
Du kan stoppa en taxi på gatan i Angeles City eller använda en app för taxibeställning. Vi rekommenderar att använda en app i Angeles City eftersom dessa tjänster övervakar kvaliteten på förarna och taxibilarna löpande.
Vilka andra sätt finns det att ta sig runt i Angeles City?
Om du inte kan hitta en taxi i Angeles City eller om priset är för högt kan du alltid ta en buss, hyra en skoter, cykel eller bil. Att gå är också ett utmärkt alternativ om det är kort avstånd och vädret tillåter.
Hur beräknar jag taxipriset i Angeles City?
Ange helt enkelt din startpunkt och destination på taxipris.com. Vi beräknar det uppskattade priset baserat på Angeles City taxipris och din specifika rutt. Detta fungerar även för destinationer utanför Angeles City.
Vad är priset för Taxi i Angeles City per KM?
Startpriset för en taxi i Angeles City är 40.0 PHP. Varje KM är sedan prissatt till 14.0 PHP. Om föraren behöver vänta på dig kommer detta att kosta 120.0 PHP per timme.

Är du taxiförare i Angeles City?

Bli presenterad på Taxipris.com