Spain
Tenerife South Airport Taxipriskalkylator 2026
Ange rutt. Få taxipris. Undvik att betala för mycket.
Hur beräknas ett taxipris
i Tenerife South Airport
Flera faktorer påverkar taxipriset i Tenerife South Airport
Taxipris (2026)
Grundavgift (dag)
3.8
Pris per KM
1.2
Exempel på beräkning av taxipris
Låt oss säga att du vill ta dig från ditt hotell till Tenerife South Airport centrum och resan är 5km. Du reser under dagen och du har 1 bagage. Ditt totala pris blir 9.8 .
Tenerife South Airport Rapporterade Priser
Senaste rapporterade taxipriser i Tenerife South Airport
6 real fares reported by travellers · reviewed by our team
| Datum | Tid | Pris | Från | Till | Personer | Bagage | Förare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-11-15 | 11:00 | 51 EUR | Tenerife South Airport | Costa Adeje | 2 | 2 | ➜ |
| 2024-11-13 | 09:00 | 44 EUR | Tenerife South Airport | Los Cristianos | 2 | 2 | ➜ |
| 2024-11-19 | 11:00 | 88 EUR | Tenerife South Airport | Los Gigantes | 2 | 2 | ➜ |
| 2024-11-14 | 13:00 | 46 EUR | Tenerife South Airport | Playa de las Américas | 2 | 1 | ➜ |
| 2024-11-12 | 10:00 | 164 EUR | Tenerife South Airport | Puerto de la Cruz | 2 | 2 | ➜ |
| 2024-11-07 | 11:00 | 120 EUR | Tenerife South Airport | Santa Cruz de Tenerife | 2 | 1 | ➜ |
Populära taxirutter från Tenerife South Airport
| Tenerife South Airport ⟶ Playa De Las Américas | 46 EUR |
| Tenerife South Airport ⟶ Costa Adeje | 51 EUR |
| Tenerife South Airport ⟶ Puerto De La Cruz | 164 EUR |
Boka en taxi i Tenerife South Airport
Taxiförare i Tenerife South Airport, boka nu
1
Granadilla, Apartado Correos, 37, 38610 Aeropuerto Reina Sofia, Santa Cruz de Tenerife, Spain
2
Oficina 6, Aeropuerto de Tenerife Sur, 38610, 38610 Granadilla, Santa Cruz de Tenerife, Spain
3
Tenerife Sur Reina Sofia, 38610 Granadilla, Santa Cruz de Tenerife, Spain
Tenerife South Airport: Taxireseguider
Tenerife South Airport taxipris - FAQ
Hur mycket kostar en taxi i Tenerife South Airport?
En 5km åktur i Tenerife South Airport kostar ungefär 9.8 . Ange din rutt för att få ett mer exakt pris. I allmänhet påverkas priset av flera faktorer inklusive ruttlängden och förarens väntetid.
Hur beställer jag en taxi i Tenerife South Airport?
Du kan stoppa en taxi på gatan i Tenerife South Airport eller använda en app för taxibeställning. Vi rekommenderar att använda en app i Tenerife South Airport eftersom dessa tjänster övervakar kvaliteten på förarna och taxibilarna löpande.
Vilka andra sätt finns det att ta sig runt i Tenerife South Airport?
Om du inte kan hitta en taxi i Tenerife South Airport eller om priset är för högt kan du alltid ta en buss, hyra en skoter, cykel eller bil. Att gå är också ett utmärkt alternativ om det är kort avstånd och vädret tillåter.
Hur beräknar jag taxipriset i Tenerife South Airport?
Ange helt enkelt din startpunkt och destination på taxipris.com. Vi beräknar det uppskattade priset baserat på Tenerife South Airport taxipris och din specifika rutt. Detta fungerar även för destinationer utanför Tenerife South Airport.
Vad är priset för Taxi i Tenerife South Airport per KM?
Startpriset för en taxi i Tenerife South Airport är 3.8 . Varje KM är sedan prissatt till 1.2 . Om föraren behöver vänta på dig kommer detta att kosta 0.0 per timme.
Är du taxiförare i Tenerife South Airport?
Bli presenterad på Taxipris.com